ماجرای واگذاری نیروگاه مپنا به کجا رسید؟ برگزاری مجمع عمومی پست‌بانک‌ایران

دسته بندی: عمومی,
40 بازدید

ماجرای واگذاری نیروگاه مپنا به کجا رسید؟ برگزاری مجمع عمومی پست‌بانک‌ایران

ماجرای واگذاری مپنا به کجا رسید؟

نیروگاه

مدیرعامل شرکت مپنا گفت: مپنا یک شرکت بورسی است بر اساس قانون تجارت مدیریت می‌شود و از گذشته تاکنون نیز تحت مدیریت حاکمیتی وزارت نیرو بوده و خواهد ماند.

عباس علی‌آبادی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص آخرین وضعیت و تعیین تکلیف شرکت مپنا، اظهار کرد: نه تنها مپنا بلکه هیچ بنگاه برقی وجود ندارد که خارج از احاطه وزارت نیرو فعالیت کند و به عبارت بهتر مدیریت تمامی موسسات برقی کشور زیر نظر وزارت نیرو صورت می‌گیرد.

به گفته‌ وی، در دو بخش خصوصی و دولتی مدیریت و ساماندهی برعهده وزارت نیرو است و گرچه قرار است که در آینده کشور به سمت توسعه خصوصی سازی برود، اما نظام حاکمیتی براساس دستورالعمل‌های کشور عملکرد خاص خود را دارد.

ماجرای واگذاری مپنا به کجا رسید؟

نیروگاه

مدیرعامل شرکت مپنا گفت: مپنا یک شرکت بورسی است بر اساس قانون تجارت مدیریت می‌شود و از گذشته تاکنون نیز تحت مدیریت حاکمیتی وزارت نیرو بوده و خواهد ماند.

عباس علی‌آبادی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص آخرین وضعیت و تعیین تکلیف شرکت مپنا، اظهار کرد: نه تنها مپنا بلکه هیچ بنگاه برقی وجود ندارد که خارج از احاطه وزارت نیرو فعالیت کند و به عبارت بهتر مدیریت تمامی موسسات برقی کشور زیر نظر وزارت نیرو صورت می‌گیرد.

به گفته‌ وی، در دو بخش خصوصی و دولتی مدیریت و ساماندهی برعهده وزارت نیرو است و گرچه قرار است که در آینده کشور به سمت توسعه خصوصی سازی برود، اما نظام حاکمیتی براساس دستورالعمل‌های کشور عملکرد خاص خود را دارد.

مدیرعامل مپنا در پاسخ به این سوال که آیا مپنا از مهاب قدس جدا شده است؟ ادامه داد: مپنا یک شرکت بورسی است که سهامداران مختلفی دارد. بخشی از این سهام در شرکت سرمایه‌گذاری صبا قرار گرفته که شرکت‌های دولتی نیز در این بخش سهام دارند.

علی‌آبادی بیان کرد: آن بخشی از سهام که مربوط به شرکت‌های دولتی می‌شود و مورد مناقشه با برخی نهادها قرار گرفته بود مطابق نظر مقام معظم رهبری به شرکتی دولتی که زیرمجموعه وزارت نیرو بود اختصاص یافت.

وی تصریح کرد: با این وجود مپنا یک شرکت بورسی است که مدیریت حاکمیتی آن تحت وزارت نیرو صورت می‌گیرد.

 


برگزاری مجمع عمومی پست‌بانک‌ایران
پست بانک ایران

مجمع عمومی عادی سال ۱۳۹۴ و مجمع عمومی عادی بطورفوق‌العاده پست‌بانک‌ایران با حضور نمایندگان دولت، سازمان بورس و اوراق بهادار، اعضای هیات‌مدیره این بانک، بیش از ۸۳.۶۸ درصد از سهامداران حقیقی و حقوقی و نمایندگان و وکلای آنان و نمایندگان سازمان‌های مرتبط و ناظران در محل موزه ارتباطات تهران برگزار و صورت‌های سال مالی منتهی به پایان سال ۱۳۹۴ به تصویب رسید.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام پست بانک ایران، پس از آغاز مجمع‌عمومی عادی سال ۹۴ در موعد مقرر، خسرو فرحی مدیرعامل این بانک، به تشریح عملکرد سال مالی مربوطه در شاخص‌های مختلف پرداخت و سپس برنامه‌های سال ۱۳۹۵را به‌طور کامل تشریح کرد.

در ادامه بازرس قانونی بانک گزارش عملکرد صورت‌های مالی سال ۹۴ را بند به بند ارائه و سهامداران نیز ضمن بررسی، آن را تصویب کردند. سپس اعضای مجمع، سازمان حسابرسی را به عنوان بازرس و حسابرس قانونی و روزنامه‌های دنیای اقتصاد و اطلاعات را نیز به عنوان روزنامه‌های رسمی این بانک جهت درج آگهی‌ها تعیین کردند.

همچنین عباس پورخسروی مدیرامور پشتیبانی و مالی پست‌بانک‌ایران و فرحی به همراه نمایندگان بورس و اوراق بهادار و وزارت امور اقتصادی و دارائی در حین قرائت صورت‌های مالی توسط بازرس و حسابرس قانونی ضمن تشریح موارد مرتبط، به سئوالات و ابهامات مطرح شده نیز پاسخ‌ دادند.

پس از پایان یافتن جلسه این مجمع، جلسه مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده نیز به منظور تعیین اعضای هیأت‌مدیره برگزار و طی آن اعضای حقوقی شامل؛ سه‌نفر نماینده دولت و دونفر نیز به عنوان نماینده سهام عدالت تعیین شدند

 


سایه روشن‌های بورس کالا برای ورود سنگ آهن
چادرملو

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با تأکید بر این‌که حضور و یا حضور نداشتن شرکت‌های تولیدکننده سنگ آهن در بورس کالا برای عرضه محصولات خود باید اختیاری باشد، گفت: اجبار در شیوه‌ی عرضه هر نوع تولیداتی موجب اخلال در بازار عرضه و تقاضا می‌شود.

به گزارش ایسنا، «محمود نوریان» گفت: بورس کالا به‌عنوان یک مرکز انسجام‌دهنده بازار عرضه و تقاضا خوب است، مشروط به این‌که از تولیدکننده و مصرف‌کننده سلب اختیار نکند بلکه راهکاری در کنار سایر روش‌های خرید و فروش کالا یا محصول باشد.

وی یادآور شد: گروهی معتقدند عرضه سنگ آهن در بورس کالا مکانیزم مطمئنی برای کشف قیمت این محصول و تضمینی مطمئن برای فروش است، در حالی که تولیدکننده و خریداران داخلی سنگ‌آهن مشکلی برای کشف قیمت و خرید و فروش این محصول ندارند و از گذشته در تعامل با یکدیگر در فضای دوستانه و حرفه ای به توافق رسیده‌اند .

نوریان ادامه داد: سنگ آهن محصولی خاص و دارای مشتری خاص است که در بازار داخل ارتباط تنگاتنگ و شناخته شده‌ای میان تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان این محصول وجود دارد بنابراین خرید و فروش سنگ آهن در داخل کشور مکانیزم بسیار پیچیده و معادله چند مجهولی نیست که به‌دنبال راه حل باشیم.

نوریان با اشاره تلویحی به امکان افزایش قیمت سنگ آهن با ورود به بورس کالا، گفت: وقتی محصولی در بورس کشف قیمت شود، بدیهی است خریدار و فروشنده بر پایه همان قیمت معامله می‌کنند و این اتفاق اگر برای سنگ آهنی بیفتد اثر مثبت خواهد داشت، چون هم‌اکنون قیمت سنگ آهن در داخل کشور برای تولیدکنندگان فولاد کمتر از قیمت جهانی است  و بعید می‌دانم این گروه موافق خرید سنگ آهن از بورس کالا باشند .

وی هم‌چنین با اشاره به میلیاردها ریال مطالبات معوقه چادرملو از شرکت‌های فولادی، افزود: معاملات در بورس کالا شفاف و نقدی انجام می‌شود و این حرکت نیز برای سنگ آهنی‌ها بسیار اثرات مثبت دارد و استقبال می‌کنیم اما بهتر است کمی واقع‌بینانه به این موضوع نگاه کنیم که آیا این توان و ظرفیت در میان واحدهای فولادی وجود دارد که خرید نقدی داشته باشند؟

مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، افزود: در هر جای جهان ارتباط  متقابل تولیدکنندگان مواد اولیه و خریداران سنگ آهن در بخش خصوصی همواره بر پایه منافع مشترک بوده و چالش سختی وجود ندارد، این تعامل تا جایی وجود دارد که دولت‌ها مداخله نکنند.

وی افزود: بهتر است دولت از نقش نظارتی و حمایتی خود خارج نشود و در مقام تصمیم‌گیری و تعیین تکلیف برای فعالان این حوزه صنعتی قرار نگیرد.

نوریان گفت: شاید برخی از تولیدکنندگان سنگ آهن مایل باشند، محصول خود را در بورس کالا عرضه کنند  که بسیار خوب است اما همانطور که اشاره شد نباید اجبار و تحمیلی باشد .

وی با بیان این‌که بورس کالا می‌تواند زمینه صادرات مازاد بر نیاز داخل را نیز برای عرضه‌کنندگان فراهم کند تا توان بخش خصوصی تقویت شود و از طرفی درآمد ارزی برای کشور حاصل شود، تصریح کرد: متأسفانه در کشور ما خصوصی‌سازی معادن صحیح انجام نشده و دولت حاضر نیست معادن را به بخش خصوصی واگذار کند تا با استفاده از تجربه و تخصص موجود در بخش خصوصی بتوان شرایط بحرانی برخی معادن را برطرف کرد بنابراین چون به معنی واقعی این امر محقق نشده بیم آن می‌رود، روند عرضه محصولات سنگ آهن در بورس کالا نیز به همین سرنوشت مواجه شود و شرایط فعلی عرضه سنگ آهن را نیز مختل کند .

نوریان در خصوص شرایط سرمایه‌گذاری خارجی در مجموعه شرکت چادرملو نیز گفت: در زمینه توسعه تکنولوژی به‌دنبال همکاری با کشورهای دیگر هستیم. البته هدف اول ما بومی‌سازی دانش فنی و تکنولوژی است و نباید فراموش کرد که کشور ما به‌علت وضع تحریم‌ها سال‌ها از فناوری‌های روز دنیا عقب‌ مانده است بنابراین ما فقط تمایل به بهره‌گیری از تکنولوژی داریم و نیازی هم به سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی در مجموعه‌های خودمان نمی‌بینیم، اما با شرکت‌هایی که قبلاً با ما همکاری داشتند و به‌علت تحریم‌ها روابطمان ضعیف شده بود، در حال مذاکره هستیم تا برای برطرف کردن نیازهای خود، بدون اتکا به واسطه‌ها تصمیم‌گیری کنیم تا بتوانیم در زمانی کوتاه با تکمیل کردن زنجیره تولید، محصولات نهایی خود را صادر کنیم.

 

 

ادامه مطلب

63 امتیاز توسط: 20 نفر
بورسباز

مطالب مرتبط

طرح جدید مجلس برای نظارت بر بانک ها و نهاد تصمیم گیر
زمان تشکیل جلسه هیئت مدیره "رتکو" و تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده
یک کشتی هرگز در توفانها غرق نمی شود مگر زمانی که اجازه دهد آب دریا به درونش نفوذ کند
تاپیکو ۲۸۸ میلیون اوراق اختیار فروش تبعی یک پتروشیمی را عرضه می کند
مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه: قیمت نفت در بودجه سال آینده 45 دلار است

دیدگاه شما از مطلب بالا چیست؟

1
نظر شما
* نام :
ايميل شما :
وب سایت :
* متن نظر :
* کد امنیتی :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.